Všetkým prajeme krásny pivný deň! ❤️

Materiály

Prírodné materiály

 

Bavlna - najobľúbenejší prírodný materiál v odevnom priemysle. Bavlna je charakteristická vlastnosťami ako jemnosť, poddajnosť, pevnosť, dobrá savosť a priedušnosť. Je príjemná na dotyk a odolná vyšším teplotám. Často sa používa v kombinácii so syntetickými materiálmi, či elastanom.

 

Organická bavlna - bavlna pochádza z ekologicky kontrolovaného poľnohospodárstva a ďalej spracovaná za prísnej kontroly všetkých výrobných procesov. Najväčšími producentmi sú Turecko, India, USA a Čína.

 

Merino vlna - Ide o tzv. aktívne vlákno, ktoré reguluje zmeny telesnej teploty, absorbuje veľké množstvo vlhkosti a s tým aj pachové molekuly potu. Patrí k najpriedušnejším prírodným vláknam. Prirodzená elasticita pomáha udržať rozmerovú stabilitu, vďaka ktorej sa materiál jednoducho udržuje.

 

Viskóza - vlákno vyrobené na báze regenerovanej celulózy. Základná surovina býva buničina vytvorená z dreva či bavlny. Materiál je priedušný s vysoko absorpčnými vlastnosťami. Pri porovnaní s bavlnou je splývavejšia, lesklejšia a jemnejšia.

 

Bambusové vlákno - vlákno vyrobené z bambusu na báze regenerovanej celulózy. Má termoregulačné. antibakteriálne, antimykotické a antistatické vlastnosti. Je pevnejšie s 3xvyššou savosťou ako bavlna, odolné častému praniu a dlhodobo si udržuje svoje vlastnosti. Neodporúčam používať aviváž, aby sa neznížila savosť materiálu.

 

Syntetické materiály

 

Elastan - jedná sa o veľmi jemné, pevné, pružné polyuretanové vlákno. Základnou vlastnosťou je vysoká pružnosť. Elastan je možné bez porušenia natiahnuť až na troj až sedemnásobok svojej pôvodnej dĺžky. Vždy sa používa v kombinácii s ďašími materiálmi, zaisťuje stálosť tvaru, zvýšenie pružnosti a zníženie krčivosti finálneho produktu. Elastan je náchylný vysokým teplotám.

 

Polyester - Syntetické vlákno vyrábané modifikáciou vstupného materiálu. Je to veľmi pevné, teda je možné vytvoriť silné, či veľmi jemné vlákno (micropolyester). Materiál je odolný, rychloschnúci, ľahký n údržbu. Je vhodný pre šport a pohybové aktivity. 

 

Polyamid - Polyamidové vlákno je vyrábané podobne ako polyesterové. Materiál je odolný, ľahký na údržbu, dobre drží tvar, rýchlo schne, keďže ma malú nasiakavosť. Má 2x väčšiu odolnosť voči oderu ako polyester. Rovnako ako pri polyesteri je možné vytvoriť veľmi jemné, či silné a odolné vlákna. Mechanické a chemické úpravy ovplyvňujú vlastnosti finálneho produktu.

 

Polypropylén - Polypropylenové vlákna sa vďaka hladkému a tvrdému povrchu vyznačujú vysokou odolnosťou voči oderu. Vlákna vykazujú dobré hydrofóbne vlastnosti, ktoré veľmi nízkou absorbciou vody uchovávajú pevnosť a rozmerovú stálosť materiálu a vo vlhkom prostredí. Finálny materiál je ľahký a vykazuje dobré termoizolačné schopnosti.

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií tu.