Všetkým prajem krásny deň! ❤️

Tričká pre pivárov

Klasické tričko je súčasťou šatníka každého z nás. Je pohodlné, príjemné, praktické a dokáže byť elegantné. Jeho história ale nie je až tak dlhá ako by sa mohlo zdať. Viete, kedy obyčajné tričko uvidelo svetlo sveta?

História trička

Tričko pôvodne vzniklo zo spodného prádla. Išlo u neho predovšetkým o pohodlie, pretože gombíky na oblečení boli, hlavne v spánku, veľmi nepraktické. Začiatky trička siahajú až ku koncu 19. storočia, kedy robotníci po prvýkrát vyrobili tričko rozstrihnutím svojho pyžama na dve polovice. Jeho hornú časť potom nosili pri práci v teplejších mesiacoch v roku.

S oficiálnou výrobou sa potom začalo v priebehu Mexicko-Americkej vojny, kedy začali vojaci námorníctva spojených štátov tričko nosiť ako súčasť uniformy.

Prvé pomenovanie tričko (angl. T-shirt) získalo vďaka svojmu tvaru (doslovný preklad je T-košeľa) a a začalo sa používať v roku 1920, kedy ho tak vo svojej knihe Na prahu raja nazval Francis Scott Fitzgerald.

Začiatkom 20. storočia ale tričko stále nebolo bežnou súčasťou každého šatníka. Jednalo sa skôr o výnimky a najčastejšie ho nosili robotníci a vojaci.

K jeho celosvetovému rozmachu došlo až v 50. rokoch 20. storočia a to najmä vďaka Hollywoodu. Sexsymbol vtedajšej doby, Marlon Brando, obliekol tričko v snímku Električka zvaná Túžba. Ľudia si všimli, že aj v obyčajnom tričku môžu vypadať veľmi dobre a čoskoro sa po ňom začal zháňať takmer každý. Hlavne mladí muži sa chceli idolu svojej doby podobať a dopyt po tričkách vzrástol raketovou rýchlosťou. Spočiatku sa jednalo o "rebelský" kúsok oblečenia, ale postupne si našiel svoje miesto aj v spoločnosti luxusných značiek a nahradil tak do tej doby suverénnu košeľu.

Potlačené tričká

Ďalším veľkým milníkom bolo zistenie, že ľudia majú záujem o tričká ozdobené rôznymi motívmi a že sa dajú použiť na reklamné účely. Pre svoju volebnú kampaň ich použil napríklad Thomas E. Dewey, ktorý na tričká nechal potlačiť svoj volebný slogan. Najzásadnejší krok v tomto odvetví však urobila na konci 50. rokov firma Tropix Togs, ktorá získala od štúdia Walt Disney licenciu na potlač ich kreslených postavičiek. Po prvýkrát sa tak stretávame s tričkami s hlavou Mickey Mouse. Ako huby po daždi sa začali množiť spoločnosti, ktoré na tričká tlačili, a tak sa k Mickeymu čoskoro pridali napríklad hudobné skupiny. Oba trendy sú tu dodnes a ich obľúbenosť neklesá.

Potlačené tričká sa čoskoro stali akýmsi sebavyjadrením našej osobnosti. Všetko začalo v 60. rokoch ako marketingová akcia reklamnej agentúry Wells Rich Greene, ktorá za účelom väčšieho predaja suvenírov vytvorila pre štát New York dnes už ikonické tričká s nápisom I ♥ New York. Bol to obrovský trhák a určite ste si sami všimli, že dnes je variácií tohto nápisu na trhu neuveriteľné množstvo.

Vedeli ste, že...?

 • 21. jún je medzinárodným dňom tričiek, kedy vzdávame hold tomuto ikonickému oblečeniu;
 • najčastejším materiálom na výrobu tričiek je bavlna, ktorú ľudia pestujú už viac ako 7000 rokov;
 • tričká boli na spočiatku určené výhradne pre mužov;
 • tričká už boli vyrobené z nepreberného množstva materiálov vrátane kože, zlata či dokonca ľudských vlasov;
 • ročne sa na celom svete predá viac ako 2 bilióny tričiek.

 

 

 

Najpredávanejšie

 • Radiť podľa:
 • 2 položiek celkom

Stránka 1/1

 • Tričko TRI PIVÁ 01Akcia
  Pánske tričko nielen pre návštevu pivovaru, pivného baru, pivného festivalu, krčmy alebo zberateľskej burzy :)
  Kód:SKU08002-3825
  Značka:VoXX
  Záruka:2 roky
  Tričko TRI PIVÁ
  19,99 € (–15 %)
  16,99 €
 • Pivopič biele 01Akcia
  Tričko PIVOPIČ, ktoré rozhodne musíte mať! Vtipný kúsok do Vašej skrine a perfektný darček pre milovníkov piva. Tričko s originálnou potlačou...
  Kód:SKU08006-01BXL
  Značka:Malfini
  Záruka:2 roky
Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií tu.